V úvodu jsme si přiblížili, že (generativní) umělá inteligence vlastně neexistuje. Jsou to víceméně statistické modely, které se skládají ze dvou základních složek - knihovny a paní knihovnice (Databáze a Algoritmus). A že pouze využívá a kombinuje dostupná data a napodobuje vzory.
Funguje tedy stejně jako lidská mysl. V paměti (databázi) máme uloženy naučené nebo prožité události, datumy, čísla, obličeje, láčkovce, hlavonožce a podle očekáváného vzoru je interpretujeme. Pojem očekávaný vzor lze přirovnat k běžné lidské situaci - jinak mluvíme ve škole, v práci, hospodě nebo před panem prezidentem. Stejně tak je AI naučená co možná nejlépe reagovat na různé situace (zadání) a náležitě kombinovat údaje.
Na rozdíl od člověka budou modely AI vynikat v kapacitě paměti, rychlosti přístupu k ní a ve zpracování výstupu. Pokulhávat bude AI naopak v oblasti ověřování dat/výsledku, nezaujatém úsudku a v improvizaci. S těmito oblastmi má ale potíže i člověk sám.
Pokud databáze (lidská nebo počítačová paměť) obsahuje nekvalitní (nepravdivé) data, bude jak člověk tak i umělá inteligence velice tvrdošíjně tvrdit, že Země je například placatá. A je jen na nás, zda tomu uvěříme.
Tento druh "nepravdy", o které je prezentující strana v dobré víře přesvědčena, je tedy založen na nekvalitních vstupních datech. U člověka by se dalo v tomto případě mluvit o jeho osobním přesvědčení plynoucí z vlastní životní zkušenosti.
Podrobněji k nedostatkům databáze ve vlastní kapitole.
Druhým zásadním nedostatkem jak člověka tak umělé inteligence je algoritmus. Tedy to:
jak (ne)kriticky přemýšlíme a vyhodnocujeme.
Je AI naučená vstupní data jen nekriticky přijímat, nebo je umí stejně jako člověk ověřovat? A jak kvalitní to ověření je? Jaké postupy k tomu používá? Jaké k tomu má předpoklady?
jak dobře jsme skutečně porozuměli zadání?
Stejně jako knihovnice, tak i algoritmus AI totiž nemusí být na určitý druh zadání dobře připraven. Porozumí určitým pojmům úplně jinak, než jsme mysleli my - postupuje podle jiného vzoru. Jen si vzpomeňme, kolik nedorozumění mezi sebou zažíváme my lidi. Umělá inteligence má stejnou slabost.
Podrobněji k nedostatkům algoritmu ve vlastní kapitole.
A pak je zde ještě jeden způsob, jak danou "nepravdu" navíc podpořit. Stejně jako my lidé máme své sňatkové podvodníky nebo skvělé řečníky, i umělá inteligence dovede ať pravdivé nebo nepravdivé data zabalit do uvěřitelného příběhu a dát tomu všemu velice vážený a důvěryhodný tón tak, že tomu mnohem snadněji uvěříme. To je třetí nebezpečí, které se ve výstupech od AI skrývá - vliv zdánlivé autority.
I umělá inteligence se prostě umí velice lehce a dobře postavit do role sňatkového podvodníka nebo šmejdů, prodávajících zázračné hrnce.