Stávající formy AI nejsou vševědoucím zázrakem, který by sám a nebo dokonce svobodně a volně přemýšlel. Skutečně ne. To ostatně ani člověk sám nedělá tak často.
Pokud by byla představa umělé inteligence jako pokročilého statistického modelu příliš vzdálená, můžeme si generativní AI velice zjednodušeně představit jako opravdu obrovskou knihovnu, obsahující knihy, časopisy, noviny, odborné články a jiné formy informací ze všech možných oborů. To je tzv. DATABÁZE. Vy jako uživatel mluvíte s knihovnicí (ALGORITMUS umělé inteligence), která se snaží co nejlépe vyhovět vašemu požadavku.
Chcete něco vědět o Janu Žižkovi? Knihovnice si vyslechne váš požadavek a zaběhne do sekce historické odborné literatury a z dostupných „knih” vypíše základní data, jako například kdy se narodil, kdy přišel o levé oko, kdy přišel o pravé oko, nebo kdy a na kterém bitevním poli zemřel.
Již tady vidíme, že podle toho, jak přesný náš dotaz bude, tak obsáhlou odpověď obdržíme. Na jednoduchý dotaz „Kdo to byl” obdržíte velice obecnou odpověď. Na konkrétnější dotaz (např. počet bitev, datumy, místa) dodá algoritmus odpověď specifičtější a obsáhlejší.
Je důležité, si uvědomit, že ona knihovnice v době husitských válek nežila a Jana Žižku osobně neznala. Pouze interpretuje údaje, které jí byly předloženy. A stejně jako člověk se může:
někdy přehmátnout,
jinak porozumět našemu pokynu,
bez porozumění opakovat neověřené údaje,
stydět se, že nezná odpověď a věrohodně fabulovat.
Lepší knihovnice (AI) budou mít již předem něco naběháno (trénování AI, anotovaná databáze informací) a odbaví náš požadavek rychleji a nebo kvalitněji. Stále to bude jen „poslíček", kterého jsme naučili, kde jaká data jsou a jak to všechno nejlépe vše dát dohromady (na základě matematického modelu, statistiky a pravděpodobnosti).
Pokud o Janu Žižkovi budeme chtít napsat seminární práci, sáhne po vzorech seminárních prací a podobným slohem nám takovou práci napíše. A stejně, jako kdybychom takový úkol dali člověkovi, obdržíme spíše minimalistickou verzi. Pokud ale bude zadání znít, že taková práce má mít minimálně 20 stran, má obsahovat určité kapitoly ... jak člověk tak i AI by se museli snažit mnohem více.
Umělá inteligence pouze využívá a kombinuje dostupná data a napodobuje vzory!
Funguje tedy stejně jako člověk. Ten k tomu ale navíc umí dodat přidanou hodnotu v podobě vlastní analýzy a syntézy dostupných dat. Nejnovější verze AI už umí napodobit i toto chování, nazývá se to „reasoning". Je to ale opět jen další matematický model, statistika, pravděpodobnost a vstupní data, o kterých nějaký člověk prohlásil, že jsou „správná” . Nehledejme v tom žádnou svobodnou vůli nebo myšlení.
A stejně jako člověk, mají i tyto pokročilé modely svá vlastní přirozená omezení a tak i po reasoningu mohou tvrdit, že Slunce se otáčí kolem Země a rozhodně tomu není naopak.
Poznámka: Pod pojmem umělá inteligence rozumím v tomto příspěvku tzv. Generativní AI. Ta je pro běžného uživatele nejznámější a je zaměřena na tvorbu nového obsahu. Tedy příkazy typu “Nakresli mi obrázek. Navrhni, vymysli apod.” Další formy AI jako expertní nebo prediktivní mají svá další specifika, které zde nejsou zohledněny.