Malý princ v knize od Antoine de Saint-Exupery požádal na poušti ztroskotaného pilota, aby mu nakreslil beránka. Jeho žádost se setkala hned s několika nedorozuměními.
Na tomto příkladě je názorně vidět hned několik omezení jak v komunikaci mezilidské, tak i v komunikaci s modely umělé inteligence:
Pilot svým vzděláním a zkušenostmi bude umět spíše opravit motor. S kreslením to nebude tak slavné. Pro dobrý výsledek by bylo vhodnější oslovit malíře. Byť, kde ho uprostřed pouště najít? Proto musel stačit i onen pilot.
V dnešní realitě to přeneseně znamená, že pokud nemáme placenou verzi Midjourney a nebo jiného AI modelu zaměřeného na kreslení, musíme vzít za vděk volně dostupnými prostředky. Ty většinou nedosahují takové obrazové kvality, porozumění zadání a výsledky obsahují chyby.
Navíc i placené modely AI budou mít díky svému tvůrci a zvolené metodě učení tendenci tvořit způsobem, který zřejmě nebude hned napoprvé v souladu s naším očekáváním.
Pro efektivní tvorbu se proto používají AI agenti a asistenti, které "naučíme našemu vkusu a očekávání". Je to podobné jako najít si svou oblíbenou hospodu, kde mi chutná zdejší pivo nebo guláš. Nebo galerii, divadlo apod.
Druhým problémem může být vlastní zadání. Očekávání malého prince bylo vyjádřeno velice vágně: "Nakresli mi beránka."
Na louce? Velkého? Malého? Má pršet nebo svítit slunce? ...
Přesně tak nepřesné a nejasné bývá mnohdy zadání lidí, kteří s umělou inteligencí pracují.
A tak už Malý princ ukazuje, že pokud se daný člověk sám neumím dobře dorozumět s lidmi, jen těžko mu bude i ta nejdokonalejší forma umělá inteligence dávat uspokojivé výsledky.
Jedním z hlavních úskalí umělé inteligence tak zůstává fakt, že ji mají k dispozici i lidé, kteří nerozumí ani sami sobě. Natož pak zdánlivé autoritě umělé inteligence.